Habár nem az a kifejezett cél, hogy egy IT specialista szintjén tisztában legyünk a megfelelő fogalmakkal, fontos, hogy legyen egy elfogadható rálátásunk arra, hogy milyen operációs rendszerek léteznek.
Az operációs rendszer fogalma és feladatai
Az operációs rendszerek tulajdonképpen olyan programcsomagok (programok gyűjteménye), melyek a számítógép erőforrásainak helyes, biztonságos elosztásáért és a szoftverek futtatásáért felelnek. Szinte minden programnak szüksége van valamilyen operációs rendszerre. Az operációs rendszerek egyfajta összehangolást végeznek a különböző erőforrások között (mint például a tárhely, processzor és a memória). Egy egységes kezelőfelületet teremt nem csak a programok számára, hanem a felhasználóknak is. Gyakori rövidítése az OS (Operation System) angol szóból származik.
Ha felhasználói szemmel gondolkodunk, akkor fontos megjegyezni, hogy nem minden program futtatható minden operációs rendszerről, ilyen például az Adobe Photoshop, vagy a Microsoft termékek (Word, PowerPoint) többsége. Szintén fontos megjegyezni, hogy eltérő biztonsági szinttel rendelkezhetnek.
Operációs rendszerek futnak minden egyes eszközön, melyen található valamilyen számítógép, például mobiltelefonokon, asztali számítógépeken, notebookokon és laptopokon, de akár webszervereken is.
Az operációs rendszerek típusai
Rengeteg féle típus létezik, még akkor is, ha a készülékeink zömén csupán néhány található meg. Ismert típusok például a Windows 10, Windows 7, Windows XP, Ubuntu, Linux Lite, Mac OS, iOS, Android és DOS. Ezek közül párat szeretnénk ismertetés szintjén bemutatni.
Windows operációs rendszerek. Minden kétséget kizáróan ezek a legelterjedtebb a mai felhasználók között – a stabil működésük, támogatottságuk és ergonómikus felhasználói felületük késztették a Microsoftot a folyamatos verziófejlesztésre. A Windows 10 – amelyről már korábban is írtunk – kifejezetten stabil és megbízható, ennek köszönhetően üzletünk minden laptop mellé ingyenes telepített licenszt nyújt.
Win 10 termékkulcs - ingyenes szállítás - kedvező árak
A Mac OS egy Unix alapú rendszer, a Linux típusú rendszerekkel ellenben képes számos Adobe vagy Microsoft program futtatására. Több, mint 100 millió felhasználóval rendelkezik. Előnye a többi operációs rendszerrel szemben, hogy egy gyártó tervezi a hardvert és a legfontosabb szoftvereket is.
Az Ubuntu a linux rendszerek között a legismertebb, egy Debian-alapú disztribúció folyamatos frissítésekkel és hibajavításokkal. Ez a legismertebb Linux alapú operációs rendszer, nagyon elterjedt például fejlesztők körében.
A Linux Lite-ot sokan a Windows egyik legjobb alternatívájaként tartják számon, ugyanúgy fejlett és hihetetlenül biztonságos, ám ne feledjük, hogy ezen sem fut el rengeteg program, ami szükséges lehet például a mindennapi irodai munkához.
Az Android egy olyan Linux alapú operációs rendszer, melyet kifejezetten mobil eszközök és tabletek részére fejlesztettek ki. Magát a fejlesztését a Google kezdeményezte, a Java-alapú platform a legnépszerűbb mobil operációs rendszer.
Az iOS az Apple mobilra fejlesztett operációs rendszere, mely egyaránt alkalmas iPhone, iPad és iPod Touch eszközök futtatására is, ez a system alkalmas lehet akár multitaskolásra. Felhasználói felülete talán a legkedvezőbb a mobilos operációs rendszerek közül.
Milyen szempontok szerint válasszunk operációs rendszert?
Természetesen rengeteg különféle szempontot lehet szem előtt tartani, amikor választani szeretnénk. Előfordulhat, hogy egy számítógép, okoseszköz vagy laptop nem rendelkezik telepített operációs rendszerrel, vagy mi szeretnénk valamilyen indokból váltani. Ilyenkor fontos, hogy a megfelelő szempontokat tartsuk szem előtt.
A Windows és Linux közötti vacillálást például eldöntheti, hogy a felhasználói felület ergonómiája, illetve, hogy a Microsoft, Adobe termékek használata mennyire fontos. A Linux alapú rendszereket kevesebben használják, így a hackerek szemében is sokkal kevesebb potenciált rejt magában ezek feltörése – nagyobb biztonságban tudhatjuk adatainkat egy Linux alapú rendszer használatakor.
Szintén mérvadó lehet, hogy mennyire sok internetes forrást találunk az adott operációs rendszer használatához. Például DOS-t ma már szinte senki nem használ, így segítséget is nehezebben kérhetünk másoktól.
Az Android és iOS közötti választási szempont lehet a felhasználói ergonómia, vagy az, hogy szükség lenne-e párhuzamos munkavégzésre. Habár mobileszközön is lehet Windows 10-et használni, általában nem javasolt.