A processzorról általánosságban
Átlagfelhasználóként nem biztos, hogy tisztában vagyunk a számítógép egyes részeinek a jelentőségével, így kezdjük a leckénket ennek a bemutatásával. A processzor a számítógépek, laptopok feldolgozóegysége, ami egyrészt a gép többi részét irányítja, másrészt pedig szabályozza is azok arányát a közös munka során.
Ebből már sejhetjük, hogy miért is olyan fontos, hogy ez a rész rendben funkcionáljon. Fontos kiemelni, hogy a processzorok működése nem mindig egyforma, hiszen általában igazodnak ahhoz a teljesítményhez, amelyet a futó alkalmazás igényel.
A processzor előtti Intel szó a gyártót jelzi, ami az amerikai székhelyű Intel Corportation-re utal. Bár az Intelt elsősorban a mikroprocesszorai miatt ismerik, gyártanak még videókártyákat és egyéb számítógépes eszközöket is.
Hol találhatóak az Intel processzor jelölések?
Felmerülhet a kérdés, hogy új, vagy használt laptop vásárlásakor hol találhatjuk pontosan ezt a jelölést. A leírásokban általában a CPU rövidítést használják a processzor típusának a megadására, így ezt a sort kell keresnünk.
Az Intel megnevezés után elsőként egy brandnév szokott szerepelni, ilyen lehet például a Core brand, amelyet egy betű és egy szám követ. A Core i5 jelölést például úgy kell lefordítani, hogy a Core brand 5. generációjáról, családjáról beszélünk. Minél nagyobb tehát az “i” utáni szám, annál újabb modellre kell gondolni.
Ezt követően találkozhatunk még egyéb mérőszámokkal is, amelyek közül a két legismertebb az órajel és a magok. Az a szám, amely Herzben (Hz) van megadva, az órajel sebességét mutatja. A magok számát pedig általában kétmagos, négymagos, hatmagos vagy nyolcmagos típusban adják meg, újabban pedig elérhetők már tízmagos processzorok is.
A Dell Latitude 7480 laptop a CPU-t megnézve például 7. generációs Intel Core processzorral rendelkezik, amely az otthoni használatra vásárolt laptopok között a leggyakoribb verzió.
Melyik processzort válasszuk?
A különböző generációkról részletes információkat találhatunk az interneten, így mindenki ki tudja választani, hogy melyik a számára legideálisabb verzió.
Fontos azonban kiemelni, hogy a processzorok teljesítménye rengeteg tényezőtől függ, így nem feltétlenül igaz, hogyha a CPU teljesítménye jó, akkor a laptopé is az lesz. Talán nem is gondolnánk, de egy olyan faktor is szerepet játszhat ebben, mint például a számítógép megfelelő hűtése.
Vegyük emellett számításba azt is, hogy a processzorokat nem könnyű összehasonlítani. Hiába jelölik számokkal például az órajeleket, csak akkor tudjuk őket összevetni, ha ugyanannak a generációnak az azonos magszámmal rendelkező típusait nézzük. Ugye, hogy nem is olyan egyszerű?
Mi lehet hát ilyenkor a megoldás? Bár érdemes előre tájékozódni a processzorokat illetően, és tisztában lenni azzal, hogy a saját igényeinkhez mik az alapvető követelmények, ha úgy érezzünk, hogy nem vagyunk biztosak valamiben, kérjük bátran szakember segítségét! A processzor rendkívül fontos része a laptopunknak, így nem árt, ha alaposan utánajárunk, hogy mi lehet a legideálisabb választás.
Amennyiben termékeinkkel kapcsolatban kérdése merülne fel, kérjük keressen minket a megadott elérhetőségeinken.