Használt számítógép vásárlással a környezetvédelemért

Használt számítógép vásárlással a környezetvédelemért

A használt számítógép megvásárlásakor a vevők többsége a kedvezőbb ár miatt dönt az ilyen termékek miatt. Van azonban még egy igen fontos tulajdonságuk ezeknek a modelleknek, hiszen a beszerzésükkel nem kell új hardvereket gyártani, amivel védjük a környezetet is. A mai számítógépek elkészítéséhez ugyanis nagyon sokféle anyag kell, a periódusos tábla 90 eleme közül általában 50-et fel is használnak a gyártáskor.

Miért szennyezi az elektromos hulladék a környezetet? Nem csak fémről van szó?

Az elektromos hulladék nem csak fémet jelent, hanem a fentebb említett 50 féle, sokszor mérgező anyag rászabadítását a környezetre. Emiatt is különösen nagy pazarlás elkótyavetyélni az olyan számítógépeket, melyeket már használtak, de még évekig szolgálhatnák az új tulajdonosukat.

Egy PC-ben többféle fémmel is találkozhatunk, gyakori például a vas, az acél, a réz vagy az alumínium felhasználása. Ha a drágább összetevőket nézzük, akkor a chipekben látható mennyiségben van jelen az ezüst és az arany. Emellett pedig ott van számos olyan alapanyag és ásvány, melyek többségét a konfliktusokkal terhelt Kongóban bányásszák, ide tartozik a kassziterit, a volframit vagy a kobalt.

A processzor nélkülözhetetlen összetevője a szilícium, melynek kitermelése során nagyon sok meddőanyag és szennyezett víz keletkezik. Ennél az anyagnál jóval drágább viszont a ruténium, a króm és a platina, melyek szintén megtalálhatók a PC-kben.

A felhasznált elemek egy része súlyosan mérgező az élő szervezetekre, ezért nagyon fontos, hogy ne kerüljenek a föld alá vagy lerakókba. Ide tartozik például a higany, az arzén, a kadmium, az ólom vagy a berillium is.

A fentiek mellett pedig vannak olyan összetevők, melyekről a hétköznapokban nem is hallottunk, és elsőre valamelyik sci-fi ugrik be róluk. Közéjük tartozik például a hafnium, a neodímium, a ruténium vagy a gallium. És akkor még nem is említettük az igen bonyolult nevű tetracyanoquinodimethane-t, ami egy tényleg létező, narancssárga színű cianokarbon, és az alaplap nem készülhetne el a felhasználása nélkül.

Az eddig felsorolt anyagok csak egy kis részét jelentik a teljes listának, mégis minden nap találkozhatunk velük a számítógép mellett ülve. A jó minőségű refurbished termékek megvásárlásával nem csak pénzt takarítunk meg, hanem gondoskodunk arról, hogy ne szemeteljünk megállás nélkül, és okosan újra felhasználva a dolgokat, tegyünk valamit a környezetért. Az pedig már csak rajtunk múlik, hogy hosszú évek használata után hogyan semlegesítjük az akkor már cserére érett számítógépünket.