Mi a háttértár?
A háttértárak olyan hardver elemek, melyek fájlok (az éppen nem használt adatok és programok) tárolására használhatók. Jellemzően nagymennyiségű adat tárolására alkalmasak, azokat hosszú ideig képesek megőrizni akkor is, ha a készülék (számítógép, laptop) éppen kikapcsolt állapotban van. A háttértár kapacitása a rajta tárolható maximális adatmennyiséget jelenti, melyet rendszerint GB-ban adunk meg.
Milyen típusai vannak?
A csoportosításuk tulajdonképpen a hétköznapi műveltséghez tartozik, emiatt érdemes lehet tisztában lenni azzal, hogy milyen fajtákat különböztethetünk meg.
Mágneses: floppy, winchester
Optikai: CD, DVD, Bluray
Egyéb: memória kártya, pendrive
Mágneses háttértárak
Két alapvető típusa a floppy és a winchester. A Floppyt - kezdetlegessége miatt - már régóta nem használjuk, több évtizede nem kapható semmilyen kereskedelemben. A kicsiny kapacitású hajlékony lemez viszonylag könnyen sérül, emiatt maradt alul a CD-vel és DVD-vel szemben.

A winchester egy merev lemezt alkot a Floppyval szemben, innen is ered a merevlemez elnevezés. A számítógép beépített alkatrésze, nagy kapacitásának és gyors, biztonságos működésének köszönhetően a mai napig elterjedt a használata.
Optikai háttértárak
Ezek a háttértárak optikai elven működnek, felületükön egy vékony alumíniumréteg található. Az adatokat mindig a lemez felületére egy kifelé haladó spirál formájában írják fel.

A CD (Compact Disk) és DVD (Digital Versatile Disc) közös vonása, hogy sok adat fér rájuk, hosszú élettartamúak és könnyen cserélhetők. Alacsonyabb sebességűek, mint a mágneses háttértárak közül ismert winchester, a lemez könnyen sérülhet mechanikai hatások következtében.
A CD és DVD közötti legnagyobb különbséget a tárolási kapacitás jelenti, DVD-n akár több GB-nyi adatot is tárolhatunk, míg a CD tárolási kapacitása jóval kisebb, jellemzően annak hatod része. Filmeket általában DVD-n, míg a számítógépes szoftvereket és játékokat CD-n szokás tárolni. A pontos tárolási kapacitás DVD esetén a rétegek számától függ.
A Blu-ray lemezek tárolási kapacitása még a DVD-két is jócskán meghaladja, a DVD-k utódjának szánták, védelem és másolhatóság szempontjából is jobb választás, akár 50 GB-nyi anyagot is elférhet rajtuk.
Pendrive
A pendrive piciny, ütésálló, kompakt mérete, és viszonylag nagy tárolókapacitása miatt terjedt el. Ha egyetemistaként szeretnénk anyagokat kérni valakitől, vagy egy üzleti megbeszélésre kellene valamilyen portfóliót vinni, akkor csakis ez az adathordozó jöhet szóba. USB-n gyakorlatilag bármilyen számítógéphez és laptophoz csatlakoztatható, akár 128 GB tárolására is képes lehet.

Memóriakártya
A memóriakártya egy kártyaszerű digitális tárolóeszköz, mely különféle elektronikai készülékekbe illik, például telefonokba, kamerákba, MP3 lejátszókba vagy fényképezőgépekbe. Leggyakoribb típusa az SD memóriakártya, talán ezt a háttértárat a legnehezebb kiválasztani, ugyanis szakértelem szükséges ahhoz, hogy meg tudjuk ítélni, hogy a mi készülékünkbe milyen típusú, tárolókapacitású és írási/olvasási sebességű memóriakártyát vegyünk.