Számítógép processzor – mi az, és hogyan válasszunk?

Számítógép processzor – mi az, és hogyan válasszunk?

 

Ha számítógépvásárlást tervezünk, nem árt körültekintőnek lenni, hiszen egy ilyen készüléknek hosszú éveken keresztül kell zökkenőmentesen működnie. A számítógép processzor nagyban befolyásolja a PC-k működését, így nem árt tisztában lenni vele, kinek melyik változata mellett érdemes dönteni. 

A számítógép processzorról dióhéjban

A processzorra sokan tekintenek úgy, mint a gép agyára, hiszen létezése nélkül egyetlen másik hardver sem képes a működésre. Ebből is látszik, hogy a CPU (Central Processing Unit) kifogástalan működése létfontosságú, hiszen rengeteg másik alkotórészre van hatással. 

Fő feladatának a vezérlés, illetve a végrehajtás számít, hiszen minden parancs, amit megadunk a készüléknek, ide fut be. A parancs fogadását követően a processzor képes arra, hogy kiszámítsa, majd pedig később végre is hajtsa az utasítást. A CPU tehát össze van kötve nemcsak az olyan részekkel, mint a számítógép memóriája, de a különböző perifériákkal is, legyen szó akár az egérről, vagy a billentyűzetről.

A fentiekből persze könnyen kitalálható, hogy a processzorok alkotják a számítógépek legköltségesebb elemét. Amikor tehát kinézünk egy szimpatikus készüléket, érdemes ellenőrizni, hogy a benne lévő processzor megfelel-e az elvárásainknak, illetve hogy az ár valóban tükrözi-e a várható teljesítményt. A weboldalunkon elérhető használt számítógépek mindegyikénél részletes leírás található a fő alkotórészekről, ebbe beleértve a CPU teljesítményét is. 

 

A processzor működése

Bár a processzor teljesítményére vonatkozóan minden termék esetében találhatunk egy számadatot, fontos tisztában lennünk azzal, hogy a különböző CPU-k összehasonlítása igen komplex feladat. 

Először is, mindenképpen tisztában kell lennünk azzal, hogy a megadott számadatok pontosan mit jelentenek. A CPU frekvenciája, azaz a sebesség, amivel működik például Hertzben (Hz) mérendő, a gyors frekvencia azonban nem minden esetben egyenlő a jobb teljesítménnyel. 

Figyelembe kell még vennünk a CPU magszámát is, ami kezdetben mindig egy volt, ma már viszont a 2,4,8 magos processzorok a gyakoribbak. Minél több maggal rendelkezik egy CPU, annál több részre lehet osztani az elvégzendő feladatokat. Éppen ezért, minél több magos egy processzor, annál gyorsabb lesz a működés. 

Laikusként érdemes mindig inkább külön-külön megnézni egy gép tulajdonságait, és nem összehasonlítani a különböző termékeket, mivel kizárólag számadatokból nem fogunk tudni messzemenő következtetéseket levonni. 

Ha mindenképpen össze akarjuk vetni két termék tulajdonságait, akkor érdemes csak az azonos gyártótól származó, azonos családban lévő gépeket nézni. Ez a Dell használt számítógép például csak a többi, Optiplex családba tartozó modellel hasonlítható össze. 

 

Hogyan válasszunk processzort?

Az ideális számítógép kiválasztásánál tehát mindenképpen figyelembe kell venni a benne lévő processzor teljesítményét. Azt, hogy pontosan mennyire gyors eszközre van szükségünk, a gépen végzett tevékenység határozza meg. Amennyiben például egyszerre több, nagy teljesítmény igénylő szoftvert szeretnénk futtatni, érdemes minél inkább törekedni arra, hogy egy fejlett CPU mellett döntsünk.

Ha a processzor alkalmas arra, hogy nagy teljesítmény igénylő játékokat, grafikai szoftvereket is képes legyen kezelni, akkor egy lépéssel közelebb kerülhetünk a megfelelő felhasználói élményhez. 

 

Amennyiben a weboldalunkon elérhető termékekkel kapcsolatban kérdése, észrevétele merülne fel, kérjük keressen a megadott elérhetőségeinken

Tartalomhoz tartozó címkék: 2024