Mi az a CPU, másnéven processzor?
A CPU tulajdonképpen az angol “Central Processing Unit” kifejezés rövidítése, amely a laptopokban és számítógépekben megtalálható feldolgozóegységre, hétköznapibb nevén processzorra utal. Igen fontos részről beszélünk, hiszen a CPU tulajdonképpen a laptop “agyának” minősül, hiszen itt történik az utasítások értelmezése, majd pedig végrehajtása.
Nem hiába számít a processzor a számítógépek egyik legköltségesebb elemének, attól függően, hogy pontosan mire szeretnénk használni az adott eszközt. Jóval összetettebb CPU jelenlétre van szükségünk példál abban az esetben, ha nemcsak hétköznapi használatra vásárolunk gépet, hanem esetleg komolyabb tervezőprogramokat, játékokat is tervezünk futtatni rajta.
A processzor nemcsak a laptopon futó programok irányításáért a felelős, hiszen szabályozza például számitógép többi részének részvételi arányát az egyes feladatok végrehajtásakor. Gyártók tekintetében jelenleg az Intel a legnagyobb név a piacon, de olyan cégek is foglalkoznak az előállításukkal, mint például az AMD vagy a Celeron.
A processzorok teljesítménye
Mivel a laikusok számára is egyértelmű lehet, hogy egy jó processzor kulcsfontosságú ahhoz, hogy hatékonyabb lehessen a munka, ezért sokan próbálnak tájékozódni, és összehasonlítani az egyes CPU teljesitményeket.
Fontos azonban kiemelni, hogy ez egy igen összetett feladat, amihez sokszor szakértő szemekre van szükség. Ha a gyártó által megadott számadatokat tervezzük összehasonlítani, felmérhetjük, hogy hány magos a számunkra szimpatikus laptop, vagy hogy mekkora az órajel sebessége.
És hogy hol találjuk meg ezeket a mérőszámokat? Az órajelet általában Hertzben (Hz) adják meg a processzor jellemzésénél, az órajelet pedig páros számok jelzik (kétmagos, négymagos, stb.)
Pusztán ezekből a számadatokból viszont nem lehet biztos következtetéseket levonni. Az órajelek összevetésnél például ökölszabály, hogy csak ugyanazon családba tartozó, megegyező magszámú laptopokat tudunk összehasonlítani. Ez a Dell Latitude használt laptop például csak más, 2 magos Dell Latitude laptoppal vethető össze eredményesen.
Ezenfelül pedig rengeteg egyéb tényezőt is szükséges figyelembe venni, hiszen a processzor aktuális teljesitményére többek között hatással van a gép hűtöttsége, a hardveres környezet, illetve a feladat típusa, amit éppen végre kívánunk hajtani.
Mi a teendő, ha bizonytalanok vagyunk a CPU kapcsán?
Ahogyan láthatjuk, a processzor kiválasztása kiemelten fontos döntés, hiszen a későbbiekben ez rendkívül nagy hatással lehet arra, hogy el tudjuk-e hatékonyan végezni a feladatainkat. Ha úgy érezzük, hogy nem vagyunk biztosak abban, hogy milyen is az ideális processzor, érdemes lehet felvenni a kapcsolatot egy szakemberrel, aki könnyedén választ tud majd adni a felmerülő kérdésekre.
Ne feledjük, egy laptopot jó esetben hosszú évekig fogunk használni, így a döntést semmiképpen sem érdemes elhamarkodni.
Amennyiben a weboldalunkon található termékekkel kapcsolatban kérdése, észrevétele merül fel, kérjük keressen minket megadott elérhetőségeinken.